Absolvent študijného odboru 6442 K obchodný pracovník bude schopný uplatniť sa so všeobecnovzdelávacím základom a odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami v obchodnej praxi. Absolventi majú zručnosti pri práci s informačnými a komunikačnými technológiami pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci. Vzdelávanie pripravuje absolventov pre uplatnenie sa prevažne v sektore obchodu a marketingu podľa ich profilácie odboru.
V rámci prípravy na povolanie pre oblasť vzdelávania obchodná prevádzka od tretieho ročníka študijný odbor pripravuje žiakov pre uplatnenie sa v pracovných pozíciách: hlavný pokladník v obchodnej prevádzke, manažér v obchodnej prevádzke, manažér pre starostlivosť o zákazníkov, obchodník v malom obchode, v butiku, obchodný zástupca. Absolvent má znalosť o organizačnej štruktúre, úlohách a právnej forme jednotlivých podnikov, prevádzok a oddelení, dokáže riešiť problémové situácie, a pracovať v tíme, komunikovať v cudzom jazyku, samostatne zvládne všetky pracovné činnosti v obchodných prevádzkach, aktívne sa zapája do spoločnosti a svoje vedomosti a zručnosti priebežne aktualizuje. Rozsah znalostí umožnia absolventovi orientovať sa v oblasti: základné ekonomické pojmy a kategórie, nástroje a zákonitosti fungovania ekonomických zákonov, adaptovať sa na prácu v kolektíve, uvedomenie si zodpovednosti za výsledok svojej práce, dodržiavanie pracovnej disciplíny a interných predpisov zamestnávateľa, ako aj plánovaní práce, príprave a realizácie práce a pracovných postupov.
Systém duálneho vzdelávania je súčasťou odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania, ktorý sa vyznačuje najmä úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania s praktickou prípravou žiakov u konkrétneho zamestnávateľa.
Praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania (SDV) je uskutočňované na pracovisku praktického vyučovania u zamestnávateľa, ktorý uzatvoril so žiakom učebnú zmluvu a vykonáva sa na základe zmluvy o duálnom vzdelávaní uzatvorenej medzi zamestnávateľom a školou. O výbere žiaka na uzatvorenie učebnej zmluvy rozhoduje zamestnávateľ. Finančné a hmotné zabezpečenie žiaka určuje zamestnávateľ a je dohodnuté v učebnej zmluve.
Cieľom praktického vyučovania je viesť žiakov k aktívnej činnosti, ktorá sa stáva hlavnou formou vzdelávania priamo na pracovisku, v reálnych podmienkach. Praktické vyučovanie je zamerané na získavanie, rozvoj a upevňovanie praktických zručností a návykov žiakov v praktických činnostiach odboru štúdia. Ide o utváranie odborných postojov a názorov, upevňovanie vzťahu žiakov k plneniu pracovných povinností a pocitu zodpovednosti za zverené hodnoty a výsledky svojej činnosti.
Prínosom praktického vyučovania u zamestnávateľa je vplyv reálneho výrobného prostredia na žiaka, ktorý počas praktického vyučovania u zamestnávateľa získa nielen pracovné návyky a zručnosti potrebné k vykonávaniu svojho povolania, ale súčasne získava aj kompetencie k pracovnému uplatneniu sa a kompetencie k riešeniu úloh vo výrobnej činnosti. Rovnako sa žiak naučí komunikovať s kolegami, formulovať presne svoje požiadavky, riadiť sa pokynmi vedúcich pracovníkov a naučí sa spolupracovať s ostatnými pracovníkmi u zamestnávateľa.
Po ukončení prípravy v študijnom odbore a po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky pozná princípy trhovej ekonomiky a podrobne ekonomiku a organizáciu obchodu v podmienkach voľného trhu a konkurencie. Má vedomosti z aplikovanej psychológie a vie sa slušne správať k zákazníkom i spolupracovníkom. Má vedomosti z oblasti organizácie, riadenia práce a pracovného kolektívu obchodnej organizácie. Pozná základné úlohy odvetvia ob chodu a sl uţieb, ich význam pre spoločnosť i jednotlivca. Nevyhnutnou podmienkou ďalšieho odborného a iného sebavzdelávania je schopnosť učiť sa a chápať vzdelávanie ako celoživotný proces.
Všetky požiadavky na uchádzača o štúdium vychádzajú zo všeobecne platných predpisov. Do študijných odborov Súkromnej Spojenej školy EDUCO môže byť prijatý len uchádzač, ktorého zdravotnú spôsobilosť písomne posúdil a potvrdil lekár v prihláške na štúdium. V prípade zmenenej pracovnej schopnosti zdravotnú spôsobilosť žiaka posúdi odborný lekár. Pri nástupe do školy musí mať žiak vystavený zdravotný preukaz. Zdravotnú spôsobilosť posúdi a písomne potvrdí detský lekár.
Ak má škola alebo zamestnávateľ, u ktorého sa žiak pripravuje v systéme duálneho vzdelávania, dôvodné podozrenie, že došlo k zmene zdravotnej spôsobilosti žiaka počas štúdia, vyzve zákonného zástupcu neplnoletého žiaka, zástupcu zariadenia alebo plnoletého žiaka, aby preukázal zdravotnú spôsobilosť žiaka v určenej lehote. Zdravotnú spôsobilosť posudzuje lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore. Ak zákonný zástupca neplnoletého žiaka, zástupca zariadenia alebo plnoletý žiak nepreukáže, že žiak spĺňa zdravotnú spôsobilosť, žiak môže prestúpiť na iný študijný odbor alebo na iný učebný odbor alebo riaditeľ strednej školy môže rozhodnúť o vylúčení žiaka zo štúdia.
Už čoskoro