Župa ocenila inovátorov medzi podnikmi aj stredoškolákmi zo Žilinského kraja za rok 2016

Žilinský samosprávny kraj ocenil v rámci 11. ročníka konferencie Inovačný rozvoj regiónov troch najlepších študentov, ktorí sa stali víťazmi súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer a tiež udelil ocenenie Inovácia Žilinského kraja. „V rámci obidvoch súťaží sme videli jedinečné nápady, inovatívne riešenia a prístupy vo firmách, ale taktiež v samosprávach, neziskových organizáciách či občianskych združeniach. Odkedy udeľujeme tieto ocenenia, v našom kraji sa zrealizovala viac ako stovka prospešných projektov, čo je jasným dôkazom, že takéto aktivity majú zmysel,“ uviedol podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

 

Záujem stredoškolákov o podnikanie rastie, projektov je viac ako v minulosti

Do siedmeho ročníka súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer prihlásili študenti 56 nápadov, oproti minulému roku ide o zvýšenie počtu o 13 nápadov. Všetky projekty posúdila odborná komisia, ktorá vybrala aj trojicu víťazov. Na treťom mieste sa umiestnil Juraj Kekelák zo Spojenej školy v Tvrdošíne s jeho zámerom JUT – jednoduchý univerzálny tester závesnej techniky.

Druhú priečku si odniesol Ján Makúch zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku a jeho Automatický obchodný systém na finančnom trhu (forex robot). Najinovatívnejším a najlepšie spracovaným bol podľa poroty projekt Angeliky Kšenzuliakovej, študentky Súkromnej spojenej školy v Slanickej osade, ktorá vytvorila ŠOŠO kalendár. Ide o mobilnú aplikáciu sprehľadňujúcu používanie očných šošoviek, ich výmenu i celkovú životnosť.

Stredoškoláci získali takisto pamätnú plaketu a prebrali si šeky vo výške 500 eur pre víťaza a 300 eur pre študentov na druhom a treťom mieste.