Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Myšlienka na rok 2024 znie: Jazykmi za mier. Na Slanici si už tradične pripomíname tento deň v spojení so Svetovým dňom cestovného ruchu, ktorý bol zameraný tento raz na Gruzínsko.
Celý deň sa niesol v duchu zaujímavých aktivít: začalo to ráno rozhlasovou reláciou, následne sa triedy premenili na tvorivé dielne, v ktorých žiaci vyrábali kreatívne záložky do knihy a plagáty venované danej téme, priebežne sa všetci žiaci zúčastnili kvízu Kahoot – tam sa dozvedeli, napr. koľko úradných jazykov je vo Vatikáne či Kanade, odkiaľ pochádzajú paradajky, pšenica, kukurica a mnohé iné zaujímavosti. Tí najlepší boli vždy odmenení sladkou odmenou.
Zaujímavú prednášku spojenú s ďalším kvízom Kahoot ako aj ochutnávku jedál a nápojov k téme Gruzínsko pripravili v priestoroch HA žiaci 5. HA. Dané špeciality vkusne servírovali a pútavou formou komentovali. Nechýbali animačné aktivity, ako napr. pexeso v gruzínskom jazyku, skladanie gruzínskej vlajky formou puzzle a. i.
Dozvedeli sme sa, že národné gruzínske jedlo je Pkchali, že kuracia polievka sa jedáva ráno, že gruzínska abeceda sa volá mchedruli, že na každom rohu sú granátové jablká a pod. V gruzínskej kuchyni prevláda fazuľa, cvikla, cesnak, estragón, obľúbené sú chlebové placky, syrový chlieb alebo chačapuri – ich chlieb s cibuľkou, fazuľou, slaninou a roztopeným maslom chutil geniálne. Bolo to pre všetkých veľmi zaujímavé a podnetné.
Žiaci, ktorí boli v tento deň prihlásení na obed, mali možnosť ochutnať gruzínsku polievku charčo a hlavné jedlo odžakuri. Znamená to, že sa do aktivít zapojili aj žiaci na odbornom výcviku a zvládli to na výbornú.
Deň končil odovzdávaním záložiek a vystavovaním plagátov. Kreativita niektorých žiakov bola obdivuhodná. V nasledujúcich dňoch budú ostatní žiaci školy hlasovať za najkrajší projekt a víťazi budú patrične odmenení.
V každom prípade to bol jeden zmysluplný a vydarený deň, ktorý splnil svoj účel. Zvládnutie cudzieho jazyka znamená viac než získanie ďalšej užitočnej zručnosti – je odrazom postoja, rešpektu a úcty k identite, kultúre či práci iných národov ako aj k sebe navzájom. Svedčí o tom profesionálne zvládnutá spolupráca jednotlivých predmetových komisií a žičlivý prajný záujem o prácu toho druhého zo strany učiteľov i žiakov.
Už teraz sa tešíme na budúci ročník. Nech žije mier!