V čase, keď sa Európa a celý svet radikalizujú, je veľmi dôležité a priam nevyhnutné pripomínať si minulosť a poučiť sa z nej. Treba  to naozaj  zdôrazňovať a vyhodnocovať,  aby sa história neopakovala, aby sa už ľuďom odnechcelo zabíjať, ponižovať a likvidovať iných ľudí. Nesmieme sa tváriť, že na to treba zabudnúť a ísť ďalej…..

Práve z tohto dôvodu sa vybraní študenti z našej školy zúčastnili prednášky  o holokauste.

Na besede  rezonovala dôležitosť neustáleho pripomínania tohto hrozného obdobia našej histórie 20. storočia   najmä mladej generácii, aby už nikdy nedopustila páchať takéto hrozné  zločiny proti ľudskosti.

Na obete holokaustu nesmieme nikdy zabudnúť.  Slávny spisovateľ E. Wiesel vyslovil jednu unikátnu myšlienku: „Zabudnúť, znamená nechať ich znovu zomrieť!“

Osobná výpoveď charizmatického p. Juraja Turčana, pána Egona, ktorý ako dieťa prežil niekoľko koncentračných  táborov, ako aj komentáre jeho dcéry,  poznačila nás všetkých.

Posolstvo, ktoré nám  prednášajúci zanechali, bude rezonovať v každom z nás.  Zo Slanice odchádzali naši hosti do Námestova, kde  pokladali o 13.00 hod. kamene zmiznutých / Stolpersteine/ a o 14.00 bola pre verejnosť sprístupnená výstava v dome kultúry pod názvom „Žili medzi nami“ – príbeh židovskej komunity v Námestove.

Ani si neuvedomujeme, akí sme si blízki s ľuďmi, ktorých sme nikdy nepoznali. Naši hostia hovorili o dobe, ktorú sme nezažili, len o nej počuli. A im sa  podarilo  nám ju oživiť.

Ďakujeme.                                                                                                                          /ĽS/