26. september je už tradične v Európe vnímaný ako EDJ – Európsky deň jazykov.
Slávi sa od roku 2001 a jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách i mimo nich, učili viac jazykov.
Naša škola si ho pripomenula vo štvrtok 30. 9. a to netradičným predpoludním. V tento deň si mohli študenti vypočuť najskôr podnetnú rozhlasovú reláciu venovanú tejto téme, následne si pozrieť výstavku anglických, nemeckých a ruských suvenírov, preveriť si svoje cudzojazyčné vedomosti v zaujímavých kvízoch, či už rozhlasovom alebo digitálnom kvíze kahoot, kde na tých najlepších čakali aj malé odmeny. Všetci sme mali možnosť ochutnať typické gastronomické špeciality ako anglický hotdock, či nemeckú jablkovú štrúdľu a zapiť to čiernym ruským čajom pripravenom v samovare.
To všetko študenti absolvovali podľa presne stanoveného rozpisu z dôvodu dodržania protiepidemických opatrení.
A čo zaujímavé a nové sme sa pri tejto príležitosti dozvedeli?
Že v arabskom a hebrejskom jazyku sa píše text sprava doľava, že najviac miliardárov na svete žije v Moskve /84/, že slovo abeceda pochádza z gréčtiny a slovo eskimo znamená cudzinec. Ale napríklad aj to, že kumys je cmar z kobylieho mlieka, sangria je španielsky nápoj a koňak nie je obilninový, ale vínny destilát, ktorého pôvod siaha do Francúzska. Ďalej aj to, že niektoré svojrázne jazykové výrazy sa nedajú doslovne preložiť, napr. slovenský výraz Nepreháňaj! znamená vo francúzštine Netlač babku do pŕhľavy! Alebo frazeologické spojenie Mám ťa plné zuby povedia Angličania ako Mám ťa plné oči.
Aj to je dôkaz jazykovej rozmanitosti. Pravdu povediac, máme sa stále čo učiť a nech nás to teší. Známy nemecký filozof Friedrich Nietsche povedal zaujímavú myšlienku: „Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre. Potešenie patrí tým, čo veci poznajú len spolovice….“ Takže nezabudnite, jazyk nemusíte zvládnuť dokonale, aby ste z neho mohli mať radosť. /ĽS/