Celý týždeň od 12. apríla 2021 sme mali možnosť o 20:00 hod. na youtubovom kanáli sedem večerov po sebe počúvať priamo z gauča úryvky z diel, ktoré napísali rôzne autorky z rôznych kútov sveta. Úryvky čítali známe ženské osobnosti, keďže tento ročník bol venovaný ženám.

Takouto formou prebiehal 8. ročník UNL – Univerzitná noc literatúry. Túto možnosť využili aj niektorí čítania chtiví slaničiari, prioritne učiteľky SJL, no našlo sa aj pár žiakov, ktorí stihli aspoň jedno večerné čítanie. Prinášame pár postrehov.

Z následnej diskusie vyplynulo, že viacerí absolvovali hneď prvé čítanie novinárky Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá čítala úryvok z knihy Môj rok pokoja a odpočinku od autorky Ottessy Moshfegh. Tento úryvok – dialóg s psychiatričkou – zaujal, keďže žijeme časy, v ktorých by mnohí potrebovali odbornú terapiu. Mimochodom, žiakov zaujal aj psík, ktorý čítajúcej novinárke asistoval.

Veľmi podnetné bolo čítanie Nadeždy Zemaníkovej z knihy Scény zo srdca od Maleny Ernman. Išlo o scény z prežívania klimatickej krízy, kde sa hrdinka Gréta Thunberg cíti mizerne, celá planéta sa cíti mizerne: ľady sa topia, ostrov odpadkov rastie, pribúdajú skleníkové plyny, stúpa plytvanie potravinami, niektorí majú šialene veľa a iní nič…..čo je dôležitejšie: ekonomika či ekológia…? Odporúčame pre všetkých, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty a neboja sa začať od seba.

Paulína Šedíková Čuhová čítala úryvok z knihy, ktorú aj sama preložila, Právna nejasnosť jedného manželstva od autorky Olgy Grjasnowej – to bolo pre niektorých náročnejšie na pochopenie – o dvoch ženách a mužovi, ktorí túžia po láske, no nevedia, ako s ňou žiť.

Niektorí sme stihli čítanie riaditeľky gymnázia v BB Ivety Onuškovej čítajúcej úryvok zo života dvoch žien z knihy Znova Olive od americkej autorky Elizabeth Strout. Hlavnou hrdinkou je dáma v strednom veku, ktorá bojuje so svojou chorobou. Melodický upokojujúci hlas čítajúcej ako aj hlboké úvahy o zmysle života či smrti v nás rezonovali ešte dlho po skončení úryvku.

Podľa jednej žiačky bolo zábavné aj čítanie pre deti: samotná autorka Eva Urbanová, vysokoškolská učiteľka, čítala zo svojej tvorby pre deti z knihy Jeleňatý a kravatý , kde žiačku zaujali hlavne preteky v ničnerobení.

Určite to bol pre mnohých netradične strávený večerný čas na Youtube a podnetná čitateľská skúsenosť.

ĽS