forex trading logo

PDF Vytlačiť E-mail
Napísal Administrator   

Vojna nemá ženskú tvár

„Hovorí sa, že ženu ani kvetinou neudrieš. No život nám ukazuje, že toto pravidlo je často len prázdnym spojením slov.“
Dôkazom toho je najnovšia inscenácia Slovenského komorného divadla Martin, ktoré uviedlo dramatizáciu knihy Vojna nemá ženskú tvár.
My, študenti  4.HA a 3.AB, sme mali možnosť zúčastniť sa na tomto divadelnom predstavení 13.12.2018.  Autorka knihy je bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič. Je obdivuhodné, ako veľmi sa do tej knihy vcítila a opísala čas mladých žien na vojne. Sledovaním divadla všetci akoby prestali vnímať, že žijeme v dobe, kde nevládne žiadna prísna diktatúra a mysľou sme sa všetci presunuli do doby, ktorú prežívali ľudia vo vojne. Veľmi silný príbeh nás donútill zamyslieť sa nad tým, že  my sa vlastne nemáme právo sťažovať  na drobnosti, ktoré sú vraj našimi „veľkými problémami.“
Bol to príbeh mladých sovietskych žien, ktoré sa rozhodli okúsiť 2. svetovú vojnu. Vo vojne prišli o mladosť, ženskosť, krásu, schopnosť milovať, či žiť ďalej normálnym životom. 7 žien rozprávalo o priebehu vojny.
Talentovaní herci zahrali svoje roly naozaj famózne. V predstavení účinkovali herečky, ktoré sme mnohí poznali, napr. veľmi známa Jana Oľhová, či Jana Kovalčíková (Ema zo seriálu Oteckovia).
Toto dielo bolo varovaním pre nasledujúce generácie, aby sme neurobili rovnakú chybu ako oni a začali sa správať jeden k druhému úctivo a s pochopením. Aby sa dejiny nemuseli opakovať, a tak zničiť duše mnohým ľuďom.
Predstavenie trvalo 2,5 hodiny a potom sme sa presunuli do nákupného centra, kde sme sa zdržali dve hodinky a následne sme sa šťastne vrátili domov.
                                                                                                                    Veronika Kozaňáková, 4.HA
Posledná zmena na Streda, 09 Január 2019 20:55