forex trading logo

Úvod Aktivity Jazykárske aktivitky :)
Jazykové aktivity
PDF Vytlačiť E-mail
Napísal Administrator   

 „Čokoláda je fajn, ale kniha je láska.“

14.  február nie je len deň, keď podarujete človeku, ktorého milujete čokoládu či kvet. Ľudia po celom svete vedia, že je i dňom, keď môžete darovať knihu, ako prejav lásky, priateľstva, náklonnosti. Svojmu priateľovi či láske, no i úplne cudziemu človeku. Kým kvety zvädnú, čokoládu zjete a obal zahodíte do koša, kniha ostane navždy. Navždy bude skrývať svoje tajomstvá, svoj svet. Nikdy nebude taká nemoderná. A navždy bude odkazom na deň, keď ste nezabudli, že  14. februára nie je len Valentín, ale i
               MEDZINÁRODNÝ    DEŇ    DAROVANIA   KNÍH.

Tento pekný sviatok oslavujú milióny ľudí po celom svete a to nielen knihomoľov. No i tých, ktorí vedia, že kým vy môžete mať plnú knižnicu úžasných diel, niektorí to šťastie nemajú. A čo urobiť? To je jednoduché. Kúpte knihu, ktorá pre vás niečo znamená. O ktorej viete, že by sa niekomu mohla páčiť, ktorá by niekoho mohla dostať do iného sveta či vytvoriť mu rovnaké zimomriavky ako vám, nalepte na ňu túto nálepku a darujte mu ju.

Pretože len málo darčekov môže byť osobnejších, ako správne vybratá kniha. A čo s knihou, ktorú ste už prečítali a viete, že sa k nej už nevrátite? Budeme radi, keď  ju venujete   do  nášho školského knihomatu a pomôžete ho týmto spôsobom aktualizovať. Vášniví  čitatelia sa vám poďakujú.

K T O   R Á D    Č Í T A,  N I K D Y    N I E     J E    S Á M............

 

Posledná zmena na Nedeľa, 10 Február 2019 21:10
 
PDF Vytlačiť E-mail
Napísal ls   

Slanická chvíľka poézie pokračuje

 Prvá Slanická chvíľka poézie v  novom roku patrila významnému  slovenskému štúrovcovi Jánovi  Bottovi, ktorý   mal 27. 1. jubileum  - 190. výročie narodenia. Vieme o ňom, že  sa  nikdy neoženil. Už ako dvadsaťdvaročný si v súlade so štúrovským mottom: „naplno sa oddať národu“,  zaumienil, že sa ženiť nebude. Žil tichým životom básnika,  písal  vlastenecké a príležitostné básne, zbieral ľudovú slovesnosť a prekladal slovenskú a maďarskú poéziu. Talentovaný básnik  zomrel náhle 28. apríla 1881 v Banskej Bystrici  vo veku 52 rokov, kde je aj pochovaný. Nesmrteľným sa stal dielami Žltá ľalia a Smrť Jánošíkova.
Najskôr sme si vypočuli zdramatizovanú Žltú ľaliju, dozvedeli sme sa, že skladba Smrť Jánošíkova vyzdvihla postavu ľudového hrdinu Jánošíka viac ako ktorékoľvek iné literárne dielo a Slanickú chvíľku poézie „ukončil“  Paľo Habera  známou piesňou Láska a smrť, ktorú spevák zložil a naspieval k  filmu Jánošík. Pravdivá história.

 

Posledná zmena na Piatok, 08 Február 2019 10:10
 
PDF Vytlačiť E-mail
Napísal Administrator   

Každá chyba je príležitosť niečomu sa naučiť

Študenti bilingválnej obchodnej akadémie si uvedomujú dôležitosť ovládania anglického jazyka. V rámci vyučovacieho procesu  sa kladie dôraz najmä na gramatiku, preto privítame každú príležitosť komunikovať s anglicky hovoriacimi ľuďmi. V tomto polroku školského roka mala každá trieda bilingválnej obchodnej akadémie možnosť tráviť týždeň s anglickými lektormi.
Čo všetko mali hodiny s Mattym, Emmou, Harrym a Beverley spoločné? Lektori sa nás počas vyučovacích hodín snažili presvedčiť,  aby sme sa nehanbili komunikovať po anglicky - či už s chybami alebo bez chýb, vždy nás vedeli pochopiť a snažili sa nám pomôcť. Pochopili sme, že robiť chyby v cudzom jazyku je prirodzené, ale zároveň sme sa z vlastných chýb aj veľa naučili.
Od decembra obohacuje naše hodiny anglického jazyka  Jejée - dobrovoľník z oz viac. Spoločnými silami sa snažíme zdokonaľovať v komunikačných zručnostiach. Jejée je veľmi milý, galantný a pobyt na Orave je aj preňho prínosom – už len tým, že prvýkrát v živote zažíva mrazy a sneh. Želáme mu, aby si vytvoril prevažne pozitívny obraz o Orave a jej obyvateľoch a chodil do našej školy s radosťou.